JANOSCH - Nasz patron

Janosch, a właściwie Horst Eckert – patron naszego przedszkola urodził się w 1931 roku w Zabrzu (Zaborze-Poremba) na ulicy Piekarskiej. Potem mieszkał w Niemczech, a obecnie przebywa na Teneryfie. Jest autorem ponad 300 popularnych na całym świecie książeczek dla dzieci. Książką, która dała początek całemu cyklowi pozycji dla dzieci jest „Ach, jak cudowna jest Panama”. Bohaterami cyklu są Miś i Tygrysek oraz Tygrysia Kaczka, Żabka, Myszka, Zajączek – stąd też wzięły początek nazwy grup w naszym przedszkolu. Cykl obejmuje ponad 120 pozycji, które przetłumaczono na ponad 30 języków, a szereg z nich wydano też w języku polskim. Autor jest uzdolnionym grafikiem, sam ilustruje swoje opowiadania, a stworzone przez niego wizerunki wykorzystano przy tworzeniu filmów animowanych oraz ozdabianiu ubrań dla dzieci.

Janosch czuje się silnie związany ze Śląskiem. Odwiedził nasze przedszkole dwukrotnie – w czasie nadania imienia naszej placówce oraz podczas kręcenia filmu biograficznego o nim. Przedszkole utrzymuje stały kontakt z pisarzem, otrzymując od niego różne ciekawe materiały, książki.